Обележена Мала Госпојина у Габровници

У селу Габровница, које се налази у близини Калне и Књажевца, 21. септембра обележена је заветина посвећена Малој Госпојини. Тим поводом, откривено је ново Спомен-обележје посвећено мештанима који су страдали у ратовима од 1912. до 1918. године.
Дан је започео јутарњом литургијом у сеоској цркви, која је почела у 8 часова. Два сата касније, у 10 часова, уследило је званично отварање Споменика палим борцима из Габровнице.
Током церемоније отварања наглашено је страдање становништва овог краја у време Балканских и Првог светског рата. Према речима организатора, из овог подручја је у ратове било позвано преко 200 младића, од којих се 120 никада није вратило кући. Само из самог села Габровница живот је изгубило 84 мештана. На спомен-плочи исписана су њихова имена. Од свега 18 преживелих, чак 11 се вратило са тешким инвалидитетом.
Иако данас у Габровници више нико не живи, отварању Споменика присуствовало је неколико стотина људи који воде порекло из овог краја, одајући пошту својим прецима и чувајући успомену на њихову жртву.





