Реконструкција још три артеске чесме у Зајечару

Компанија „Хеинекен“ Србија и Национална алијанса за локални и економски развој (НАЛЕД) потписали су данас у Градској управи у Зајечару дугорочни споразум о сарадњи, чиме је покренут пројекат „Резервоар“. Такође, потписан је споразум о наставку сарадње између компаније „Хеинекен“ Србија, Града Зајечара и Удружења „За чесме“, који између осталог подразумева обнављање три чесме и једног артешког бунара на територији Зајечара до краја године.

Како се чуло приликом потписивања, циљеви пројекта су подизање свести о важности очувања и опоравак природних водних ресурса Србије и побољшање приступа чистој пијаћој води за грађане. То ће се постићи, како је речено, обновом јавних чесама и артешких бунара са фокусом на Зајечар и Нови Сад, и то пречишћавањем отпадних вода, едукацијом и студентским посетама пиварама компаније, као и спровођењем бројних волонтерских акција за запослене.

Неда Ђокић, генерална директорка „Хеиникен“ Србија, истакла је посвећеност компаније да остане дугорочан кредибилан партнер заједници у којој послује.

„Ове године настављамо са обновом још три чесме и једног артешког бунара, а све са циљем да свим суграђанима омогућимо бољи приступ чистој пијаћој води, која долази са дубине од више стотина метара. Захвални смо нашим дугорочним партнерима и остајемо посвећени да и у наредним годинама својим успешним пословањем и даљим улагањем у очување водних ресурса и обнову јавних чесама доприносимо локалној заједници“, навела је генерална директорка „Хеиникен“ Србија.

Градоначелник Зајечара Бошко Ничић истакао је на састанку да је „Хеинекен“ Србија веома важан партнер локалној заједници и узор који је важно следити када је реч о подршци и реализацији друштвено-одговорних активности.

„Радује ме реализација пројекта Резервоар и наставак улагања у локалну заједницу и надам се да ћемо, као и до сада, и у наредном периоду са компанијом Хеинекен наставити партнерски однос и међусобну сарадњу по питању многих важних тема за град и очување природних богатстава нашег краја“, изјавио је Ничић.

Слободан Крстовић, директор за одрживи развој у НАЛЕД-у, рекао је да ће ова организација, заједно са компанијом „Хеинекен“ Србија, радити на мапирању и регистру локација, али и успостављању сарадње на локалним нивоима ради ревитализације и обнове јавних чесама и артешких бунара у неколико градова Србије и бити партнер током целокупне реализације пројекта Резервоар.

„Србија има око 1.500 метара кубних воде по становнику, а минимум би требало да буде 2.500. Нисмо толико богати водама и у 91 одсто случајева ослањамо се на транзитне, док своје изворе запуштамо. Зато су од посебног значаја иницијативе попут пројекта који је покренула компанија Хеинекен Србија и задовољство нам је што ћемо почевши од Зајечара иницирати обнову чесама и бунара и у другим градовима“, истакао је Крстовић.

Потписивањем споразума са Градом Зајечаром и Удружењем „За чесме“ настављена је успешна сарадња на обнови јавних чесама и артешких бунара у Зајечару, чуло се на састанку.

Према речима председника Удружења „За чесме“ Бобана Погарчића, током претходног периода обновљене су три чесме на територији града и реконструисано је извориште Трг израдом и постављањем реплике оригиналне чесме из 1883. године.

„Наставак успешне сарадње биће искорак у односу на досадашње активности, јер ћемо осим ревитализације и реконструкције бунара и наџемних делова чесама, промовисати јавне артешке чесме и као важно културно историјско наслеђе Зајечара. Пројектом је планирано да на обновљеним чесмама буду постављени QР кодови који ће водити до њеб страна о свакој чесми, где ће се осим информација о квалитету воде и дубини бунара, налазити и подаци о историјату чесме и делу града у коме се налази са назначеним важним грађевинама и институцијама у непосредном окружењу.

На овај начин ћемо позиционирати јавне артеске чесме као нови туристички производ Зајечара“, закључио је Погарчић.

Циркуларна употреба воде и обнова водних ресурса један су од кључних приоритета Хеиникен стратегије „Стварамо бољи свет“ и иницијативе „Свака кап је битна!“.

Пројекат Резервоар, како се чуло на потписивању, допринеће спровођењу поменуте стратегије кроз подизање свести јавности о значају, очувању и обнови природних ресурса, али и бризи и помоћи локалној заједници у којој послујемо и живимо.

Град Зајечар

http://www.zajecar.info/3918-potpisivanjem-sporazuma-o-nastavku-saradnje-bice-rekonstruisane-jos-tri-arteske-cesme-u-zajecaru