Сокобања је обележила Дан општине и најавила нову рекордну туристичку сезону. Тим поводом одржана је и свечана седница Скупштине општине Сокобања на којој се присутнима обратио Миодраг Николић, председник општине.
– Наш реноме, стечен вековним и успешним организовањем туризма у бањи под Озреном и Ртњом, али још више рекордни резултати последњих неколико година када се говори о броју гостију, дају нам пуно право на велики оптимизам и реална очекивања да ће Сокобања још значајније унапредити своју понуду и остати оно што је и сада – врхунски бањско-климатски и здравствено-рекреативни центар Србије и овог дела Југоисточне Европе-рекао је председник Општине Сокобања.
– У првих пет месеци ове године забележен изузетан раст броја гостију и туриста, знатно већи него и истом периоду лане. Подсећам да је Сокобања у Србији била најпосећенија бања, а уз главни град Београд место у нашој земљи са највећим бројем посетилаца у целој 2023. То је и највећи разлог што очекујемо нове рекорде, а колико смо променили изглед бање и унапредили живот и стандард у њој говоре завршени и пројекти који се приводе крају – увели смо грејање у Сокобању коришћењем геотермалних вода, чиме чувамо животну средину и смањујемо емисију штетних гасова, велики аква-парк такође је прикључен на термални извор и сада је у њему много пријатније. Испред наше локалне самоуправе је обавеза да наставимо реализацију пројеката из Плана развоја општине, чиме ћемо постати још идеалније место за госте и посетиоце, а становницима бање и околних места обезбедити још квалитетнији живот – рекао је Николић.
Током обележавања Дана општине Сокобања организовано је низ пригодних манифестација за госте и мештане, а на сваком кораку могло се чути да је ова бања, позната у нашој земљи као зелено срце Србије, увек до сада знала да на најбољи начин искористи изузетне дарове природе, да чува то богатство и да се развија у складу са захтевима савременог доба.
Дан општине Сокобања обележава се у знак сећања на 21. јун 1837, када је Кнежевина Србије издала први туристички ваучер за заставника српске војске запосленог у канцеларији кнеза Милоша, који се упућује на опоравак у Сокобању – на одмор и употребу лековите воде. То је и почетак организованог туризма у нашој земљи, а оригинални документ – први српски туристички ваучер – налази се и чува у Историјском архиву Шумадије у Крагујевцу.
Извор-Политика.рс