Према истраживањима Републичког завода за статистику, положај очева у Србији се налази на транзитном путу од традиционалног ка равноправном родитељству. Са јачањем родне раврноправности и економским оснаживањем жене као мајке, фигура савременог оца се помера од „хранитеља породице“ ка „укљученом оцу“ у свим аспектима подизања и васпитавања детета. На модел очинства и схватање родитељства у великој мери има утицај социјалне средине и блиског окружења, али и промовисана слика очинства у медијима.
Истраживања су показала да медијска слика која промовише мушкарца као равноправног родитеља у великој мери доприноси мотивацији за родитељством, али и већој слободи очева да отворено говоре о свом емоционалном, психолошком и економском положају унутар породице. Имајући то у виду, евидентно је да очевима потребан већи медијски простор како би поделили своја искуства, или се информисали о начинима на које могу да превазиђу стресне ситуације родитељства и да остваре своја законска права.
Oчеви су често у заблуди како да се изборе са савременим изазовима родитељства, формирају функционалну породицу и искористе своја родитељска (старатељска) права. Уз сарадњу са психолозима, социолозима, Центром за социјални рад и младим родитељима, може се лакше дочи до многих одговора на питањакао и на снажењу савремене очинске фигуре у традиционалном окружењу. Такође, веома је битно, кажу стручњаци, и да се медијски афирмише концепт равноправног родитељства.
Мајке су су јединствена фигура у дететовом животу. Оне су нежне и брижне али, и очеви су јако битни. Више je вербалног и физичког контакта између оца и детета када је реч о игри, него што је то на релацији мајка и дете, каже Марија Митровић, психолог и додаје да отац , итекако, може утицати на дететово одрастање и развој.
-Оба родитеља за децу су веома важна и они су им прозор у свет. Преко њих дете упознаје друге људе, културе, односе и стиче неопходна знања. Док мајка уноси стабилност у живот малишана, отац ствара осећај за радиност и омогућава сигуран контакт са околином. Сви ови фактори имају огроман утицај на развој детета- истиче психолог.
Многа истраживања наводе да тате подстичу такмичарски дух код деце. Стављају на пробу могућности детета, а све то помаже у емоционалном развоју. Отац ће, такође кроз игре, научити дете како да контролише своја осећања.
И за добре резултате у школи, наводе, заслужан је више тата а то образлажу тиме што су деца којој очеви помажу током учења продуктивнија и активнија у школи у односу на другу децу.
У пубертету, деца су више ослоњена на очеве. Истраживање је показало да деца којој очеви учествују у развоју, имају мање проблема да изађу на крај са овим периодом за разлику од друге деце.
У том периоду развоја који је посебно осетљив, тинејџери проводе више времена са друштвом, а свађају се са родитељима, посебно мајкама. Тада од оца очекују да буде ту како би им неко пружио утеху, подршку, разумевање и савет.
Пројекат „ Мој тата, мој херој“ суфинансира Општина Сокобања. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је делио средства.