На „Зелено срце Србије“ нису остале имуне ни неке од најзначајних личности српске културе, књижевности и историје, те су је радо посећивали баш због њене лековите воде, ваздуха, природе и мира којом одише. Сокобања је и данас у самом врху српског туризма и зато је упишите на списак „Обавезно посетити“ јер се овде ноћење може наћи за мање од 1.000 динара.
Сокобања је смештена између планина Ртањ и Озрен и налази се на надморској висини од око 400 метара надморске висине. Зато се посебно дичи квалитетом ваздуха који је јако богат кисеоником. Из тог разлога се ова бања препоручује оболелима од бронхитиса и бронхијалне астме.
Поред ваздуха, њено богатство су и термоминерални извори. Сокобања има шест лековитих извора. Како се наводи на званичном сајту, централно бањско купатило „Амам“ има два термална извора: „Св. Аранђел“ и „Преображење“. Температура воде им је у распону од 43 до 53 степена Целзијуса. Друго купатило је названо „Бањица“ и такође има два извора са нешто „хладнијом“ водом од око 28 степени, а ту још извори „Пијаца“ и „Здрављак“.
Лековитост сокобањских вода званично је и научно установио 1908. године проф Марко Леко, а потврдио 1932. проф Драгољуб Јовановић, сарадник чувене Марије Кири, наводи се сајту општине Сокобања.
Сокобању је у 2023. посетило скоро 40.000 туриста
У овој бањској оази свако може наћи своју сатисфакцију без обзира на то да ли траже лек, одмор, рекреацију или забаву. То потврђује и податак да ју је у 2023. посетило скоро 40.000 туриста, међу којима су хиљаде страних туриста.
Цене смештаја у Сокобањи
Као и у већини бања у Србији, преноћиште у Сокобањи можете наћи у неком од хотела, апартмана или соба које издају приватни власници. Иако овде можете доћи и провести само један леп јесењи викенд, на пример, многи ће вам рећи да би за потпуни доживај требало одвојити минимум од 7 до 10 дана.
Најниже понуде које смо пронашли на популарним страницама се односе на смештај у апартманима и износе од 18 до 25 евра за ноћ, а неки просек је око 20 евра по особи. Локалци собе у оближњим селима издају и за око 8.5 евра (око 990 динара). Обично су то места удаљена око 10-12 километара од саме Сокобање.
Тако се за 18 евра (што је око 2.109 динара по средњем курсу) може изнајмити климатизован апартман са кухињом, трпезаријом терасом и бесплатним паркингом. Како се наводи у опису огласа, објекат је изграђен 2012. године и укупно је на располагању 10 смештајних јединица различитог капацитета. Додато је да се апартман налази у мирном делу Сокобање и да је погоднији за родитеље са децом, али старосног ограничења нема.
У једној вили близу центра Сокобање једно ноћење ћете платити 20 евра, а добијате комплетно опремљен студио-апартман. Истакнуто је примају ваучере за одмор у Србији.
Постоје и скупље варијанте, на пример, за 40 евра се можете сместити у самом центру града у модерном простору. У питању је двокреветни смештај , с тим што је наглашено га се може изнајмити на минимум два дана.
У хотелима је смештај за ноћ је у просеку око 80-100 евра.
Сокобања је једна од најстаријих српских бања, а први пут помиње у биографији деспота Стефана Лазаревића коју је писао Константин Филозоф.
Бранислав Нушић је током боравнка у овом лечилишту сковао можда најбољи слоган који може добити једна бања, а он гласи: „Сокобања, Сокоград-дођеш матор, одеш млад“. Иво Андирћ је пак увек одседао у соби број 144 у хотелу Моравица због посебног погледа са балкона. А ту су уживали и Десанка Максимовић, Меша Селимовић, Јован Цвијић, Стеван Сремац, Добрица Ерић, али и кнез Милош Обреновић који је веома заслужан за развој бање.
Оно чиме су се сви они одушевљавали, можете и ви посетити ако се отиснете 240 километара од Београда или 333 километара од Новог Сада, на пример, а од Ниша свега 60 км. У близини је чувена тврђава Сокоград, затим ту су и излетишта Лептерија, Очно, Поповица и Борићи.
Такође, у околини можете обићи Ртањ, Бованско језеро или водопад Рипаљку, а љубитељи аква-прка могу и то искусити у оквиру спортско-рекреативног комплекса „Подина“. Можете уживати у сеоском туризму или обиласку бројних манастира или цркава. Манифетација има током целе године, тако да вам забаве неће мањкати.
Када се све ово наведе, а што је само делић лепота које овај крај нуди, постаје јаснији горепоменути савет да се овде мора провести минимум 7 до 10 дана.
Извор-Блиц.рс
Фото-Јужне вести